Дали уживате со една вкусна шолја кафе секое утро?… Тогаш сте на правото место. Би сакале да ве запознаеме со прекрасното кафе за слабеење!

Јакиот мирис на кафе ги пробудува наште сетила и прави инстантно да се чувствуваме подобро.

Уште пред многу векови, кафето постана неизбежен ритуал на денот за многу луѓе и култури, а што друго пак го прави кафето толку специјално, можете да прочитате подолу.

Кафето помага во согорување на мастите

Кафето е добро познато по зголемувањето на нивото на енергија и подобрувањето на расположението, но тоа што можеби не сте го знаеле е дека кафето исто така помага во намалувањето на телесната тежина! Да, добро прочитавте токму содржината на кофеин е таа која што може да иницира губење на телесна тежина.

А студиите пак го потврдија следново: кофеинот го забрзува метаболизмот и води кон топење на мастите. Една студија покажа дека 33 испитаници кои пијат кафе кое содржи 12 mg кофеин на 1 kgод телесната тежина, конзумираат помалку калории од оние кои внесуваат помалку кофеин или пак од оние кои не внесуваат воопшто кофеин…

Што би било тоа “КАФЕ ДИЕТА”

Кафе диетата постана позната со помош на книгата “Диета за кафе љубителиод Д-р Боб Арнот.

Во неговата книга, Д-р Арнот соопштува дека пиењето на кафе неколку пати дневно го забрзува метаболизмот, топи повеќе масти, ја попречува акумулацијата на нови масти и го редуцира апетитот

Истражувањето на животите на луѓето од грчкиот остров Икарија го инспирирало да ја напише оваа книга. На овој остров, тој открил голема населеност на здрави луѓе на постара возраст кои всушност пиеле голема количина на кафе. Тој верува дека големата количина на кафе, полно со антиоксиданси, е одговорно за здравјето на тие луѓе, како и за долгиот живот.

Како поточно функционира “кафе диетата”?

 Планот за диета со кафе содржи минимум 3 шолји (720 ml) кафе дневно. Препорачливо е да се користи лесно печено кафе бидејќи тоа содржи повеќе полифеноли и антиоксидански.

И тој посебно истакнува дека шеќер, млеко или крем за кафе треба да се избегнуваат. Дополнително, тој препорачува еден оброк (најчесто доручекот) од смути со висока содржина на влакна. Останатите оброци треба да бидат со ниска содржина на калории и масти, но со висока концентрација на влакна од житарици, овошје и зеленчук. Познатиот автор исто така советува избегнување на преработена храна како и на замрзната храна.

Се што ви треба е барем 1 шолја кафе дневно!

Иако Д-р Арнот препорачува 3 шолји, понекогаш едноставно немаме време или пак желба да припремиме и испиеме толку многу кафе…

Токму поради тоа, ние Tummy Tox, произведовме уште подобро кафе, кое ги содржи сите бенефити од регуларното кафе, + дополнително додадовме состојки за слабеење! Но, не само тоа, моделирано од книгата на Д-р Арнот, во нашето кафе нема додадени штетни адитиви, но затоа пак содржи влакна кои кои не одржуваат сити подолго време.

Запознајте го Tummyccino!

Тоа содржи:     

  • Гарцинија Камбоџа – многу добро познат потиснувач на апетитот, кој исто така го стопира формирањето на нови масни клетки и помага во одржувањето посакуваната телесна тежина.
  • Екстракт од зелено кафе – студиите покажале дека зеленото кафе има одличен потенцијал во топењето на мастите. Со конзумирање на 400 mg дневно, корисниците успешно ги согоруваат мастите и ја губат телесната тежина.
  • Екстракт од гуарана – одличен е за зголемувањето на нивото на енергија, и исто така многу го забрзува метаболизмот.
  • Инстант кафе – ве одржува будни и фокусирани! Кафето исто така помага во забрзување на метаболизмот.
  • Инулин од цикорија – пробиотски влакна кои маат позитивен ефект на цревната микрофлора. Тие помагаат за подолго време да се осеќаме сити.

Tummyccino ќе ви помогне да се останете фокусирани подолго време, а паралелно со тоа и да ја постигнете посакуваната идеална фигура. Дали знаете што е најдобро од се? Tummyccino нема нема несакани ефекти како регуларните кафиња (нервоза или пак треска).

Заменете го утринското кафе со Tummyccino и осетете го новиот наплив на енергија. Или исто така можете да го испиете наместо попладневниот десерт или пак сладолед, со што наместо да внесете непотребни шеќери, ќе ви се намали желбата за храна, а со тоа пак секој ден ќе бидете се поблиску до остварување на целта за помала телесна тежина.