5 совети како до здрава тежина по летните одмори

Се вративте дома од вашиот летен одмор? Се опуштивте на плажа со вашите омилени пијалоци и храна?

Имаме решение – подготвивме неколку совети за вас, за да ги отстраните накачените килограми по вашите одмори…

 

Не се обвинувајте што се дебелеете за време на вашите патувања или одмор. Повеќето од нас имаат тенденција да го игнорираат своето здравје и исхрана додека сме на одмор. Јадењето во ресторани или тезги на улиците, а понекогаш и прескокнувањето или одложувањето на оброците и консумирањето нездрава, пакувана храна се случува за време на секое патување. Освен тоа, сите ние имаме тенденција да го прескокнуваме вежбањето кога патуваме. Сето ова, несомнено, влијае на здравјето и доведува до зголемување на телесната тежина. 


TummyTox Македонија ви предлага 5 едноставни совети што можете веднаш да почнете да ги следите за побрзо да ја изгубите покачената тежина од одморите.

 

1. Вратете се на домашната храна

Домашната храна е секогаш поздрава. Бројот на калории е помал и нема скриени или празни калории, бидејќи вие контролирате што ќе внесувате и готвите. Јадењето домашна храна исто така ви помага да го намалите внесот на натриум (сол) и шеќер, кои се користат во изобилство кога јадете надвор. Внесувајте повеќе зеленчук и овошје, чисто месо, а избегнувајте мрсно, газирано, благо и сокови.

2. Водете дневник за исхрана

Одвојте време да запишете што и да јадете. И да, мислиме на секој залак. Многу е полесно да имате реален поглед на вашите навики во исхраната кога водите евиденција за нив. Вака е и многу полесно да се направат промени.

Водете сметка во текот на денот да бидете во дефицит, односно да потрошите повеќе калории отколку што ќе внесете. TummyTox е тука за дополнително тоа да ви го олесни со ПОДАРОК специјализиран планер за исхрана за секоја на правена нарачка!

3. Започнете да вежбате

Со вежбањето веројатно нема да се ослободите од вишокот килограми за веднаш, но може многу да ви помогне да преминете кон поздрав начин на живот и може да ви помогне да ги согорите вишокот масти. Посветете се повеќе на кардио вежбите, со кои би согорувале повеќе. Вие одлучете дали тоа ќе биде трчање надвор или на трака, планинарње, возење велосипед и сл. Редовното вежбање е дефинитивно добра идеја и заедно со добра програма за исхрана, ќе ви помогне да согорите многу повеќе калории.

 

TummyTox ви предлага да го пробате FAT BURNER INTENSE, кој видно ќе ги подобри вашите напори за полесно и побрзо согорување!

4. Пијте повеќе вода

Пиењето поголеми количества вода е еден од најсигурните начини за слабеење и ќе откриете дека многу веројатно ќе јадете помалку и ќе го контролирате полесно вашиот апетит. Обидете се секогаш да имате вода со себе и потрудете се да пиете најмалку 6 до 8 чаши секој ден, или повеќе ако вежбате. Започнете го секое утро со 0,5-1л вода. Водата исто така ќе ви помогне да ја намалите вашата тежина преку зголемено потење и мокрење.

 

TummyTox и во овој случај е тука да ви помогне да го забрзате процесот на исфрлање на вишокот вода, отоците и надуеноста преку магичниот 3-in-1 DRAINING DRINK!

 • -44%

  3 x Draining Drink – Пакет за 30 дена

  3,597 ден 1,999 ден Додади Во Кошничка
 • -33%

  3-in-1 Draining Drink

  1,199 ден 799 ден Додади во кошничка

5. Не јадете во доцните вечерни часови

Јадењето доцна навечер дефинитивно може да доведе до зголемување на телесната тежина. Сите имаме желба за грицкање во вечерните часови пред спиење. Вашиот метаболизам почнува да се забавува кон крајот на денот, а кога јадете доцна, многу е поголема веројатноста да се здебелите бидејќи вашето тело нема можност да ги согорува тие вишок калории додека спиете. Пробајте да ја прескокнете таа рутина 1 месец и видете ги резултатите.

 

TummyTox ќе ви помогне да ви се намали вечерниот апетит, да се забрза топењето додека спиете и да се релаксирате со незаменливиот NIGHT BURNER DRINK!

 • -44%

  3 x Night Burner Drink – Пакет за 30 дена

  3,597 ден 1,999 ден Додади Во Кошничка
 • -33%

  Night Burner Drink

  1,199 ден 799 ден Додади во кошничка