Помеѓу 10% и 25% од инаку здравите луѓе се жалат на повремена надуеност на стомакот. Дури 75% ги опишуваат своите симптоми како умерени до тешки. Околу 10% велат дека го доживуваат редовно. Меѓу оние на кои им е дијагностициран синдром на нервозно дебело црево (IBS), тој може да биде дури 90%. До 75% од жените доживуваат надуеност пред и за време на менструацијата. ¹

 

Надуеноста е чувство дека вашиот стомак се чувствува непријатно полн. Некои луѓе ја опишуваат надуеноста како чувство дека имаат балон во стомакот. Честопати, надуеноста ќе помине сама по себе. Но, ако се задржи, еве неколку вообичаени причини и начини како да ја решите или ублажите непријатноста веднаш.

 

1. Тврда столица

Додека поминувате многу време дома, можеби нема да се движите толку многу како вообичаено. Можеби јадете и различна храна. Ова може да доведе до тврда столица. Чести симптоми се:

  • Помалку движења на дебелото црево од нормалното за вас

  • Столица која е грутка или личи на камчиња

  • Тешкотии со столицата или чувство дека повторно треба да одите до тоалет откако ќе завршите

За среќа, можете да направите голем број промени дома за да помогнете во ублажување. Тие вклучуваат:

 

Измешајте ја вашата исхрана.

Ако можете, зголемете го внесот на диетални влакна. Ова вклучува храна како цели зрна, грав, овошје со кора, зеленчук и јаткасти плодови. Како што ги зголемувате влакната, погрижете се да пиете многу вода или бистри течности, како што е супа. Тоа ќе ви помогне да ја омекнете храната што ја јадете за полесно да ја поминете столицата.

Обидете се со омекнувачи на столицата или додатоци со влакна.

Следниот пат кога ќе трчате во намирници, земете омекнувачи за столица што се продаваат без рецепт или додатоци со влакна. Бидете сигурни да ги следите упатствата на етикетата и повторно, пијте многу вода за да ви помогне да го исплакнете системот.

Не заборавајте да вежбате.

Редовното вежбање му помага на вашето тело да работи поефикасно. Исто така, може да помогне во зацрвстување на ѕидовите на дебелото црево за да ви помогне да ја движите столицата.

Ослободете со од надуеност со помош на 3-во-1 Draining Drink

3 во 1 дејство: против задржувањето на водатавишокот килограми и целулитот и поддршка на долгорочно губење на тежината. Само еден напиток со вкус на јагода дневно ќе ги исфрли токсините и ќе ве ослободи од надуеност!

2. Хормоните можеби се виновни

Жените може да доживеат надуеност, болки во стомакот и грчеви непосредно пред и за време на менструацијата. Тоа е нормално и обично се должи на хормоналните промени кои го регулираат менструалниот циклус.

 

 

Ако имате надуеност непосредно пред менструацијата, обидете се со следниве методи за превенција:

 

Јадете храна со малку натриум.

Американското здружение за срце препорачува ограничување на внесот на сол на 2.3 гр дневно. Ова е еднакво на околу 1 лажичка сол. Обидете се да ја зачините храната со билки како оригано и мајчина душица или природни киселини како лимон и лимета.

Пијте вода.

Наполнете шише со вода и пијте го во текот на денот. Пиењето вода всушност ви помага да го исчистите вашиот систем од вишок сол и вода што може да доведе до надуеност за време на менструацијата. Целете на минимум 1.5л -2л вода дневно.

Избегнувајте алкохол.

Пиењето алкохол влијае на вашиот циклус на спиење, што пак води до воспаление и оток. Вишокот алкохол може да предизвика и дијареа, што придонесува за надуеност и абдоминална болка. Во деновите пред менструацијата, заменете го алкохолот со чај или вода без кофеин.

Вежбајте редовно.

Дури и вежбите со помал интезитет, како што се одење и јога, можат да ви помогнат да се препотите и да ослободите моќни хемикалии кои предизвикуваат добро чувство. Може да размислите и да одите на онлајн часови преку или да пробате некои креативни начини да вклучите физичка активност во секојдневноста.

3. Се акумулира вишок гас

Гасот е нормален дел од варењето, но ако се акумулира во цревата, може да предизвика надуеност и болка. Гасовите се појавуваат кога храната што не се вари се распаѓа во дебелото црево. Овој процес произведува метан и водород, кои природно ги пренесувате како гас. 

 

Ако имате надуеност поради гасови, модифицирањето на внесот на храна може да помогне. Еве неколку вообичаени пијалоци и намирници кои можат да предизвикаат надуеност:

 

  • Храна богата со растителни влакна или масти
  • Пржени и зачинети јадења
  • Газирани пијалоци, како газирани сокови или пиво

  • Лактоза која се наоѓа во млекото, сирењето и јогуртот

Лекарства исто така можат да предизвикаат надуеност.

4. Внесување повеќе калории од вообичаено

Ајде да бидеме реални. Понекогаш најинтересното нешто што правите во денот е готвењето на вашите омилени (често висококалорични) јадења или колачиња. Но, консумирањето вишок калории – особено оние што се наоѓаат во колачите и лебот – може да се зголемат со килограмите и да предизвикаат надуеност на вашиот стомак.

 

Ако готвењето ви е посебна страст или омилена активност, резервирајте ги висококалорични рецепти за посебни прилики или намалете на еден оброк неделно.

Потиснете го прекумерниот апетит со помош на нашите капсули

Ставете го вашиот апетит под контрола и кажете збогум на оние неодоливи желби за храна со нашите Slim Tummy Caps!

Искомбинирајте ги во комбинаицја со напитокот пртоив надуеност за уште подобри резултати со 30-дневниот пакет против надуеност и апетит.

5. Потешка состојба, како што е синдромот на нервозно дебело црево

Синдромот на нервозно дебело црево честа состојба која предизвикува абдоминална болка со надуеност, дијареа или тврда столица. Точната причина е непозната, но може да биде предизвикана од одредени предизвикувачи, вклучувајќи:

 

 

  • Бактериски инфекции
  • Чувствителност на храна
  • Стресни настани
Ако мислите дека можеби имате синдром на нервозно дебело црево, контактирајте го вашиот лекар за евалуација. Многу пати, модификациите на животниот стил и лековите можат да помогнат во олеснување на симптомите.