Како да се справите со вишокот и надуеноста после летните одмори?

Се осеќате здебелени и подуени после летните одмори? Еве неколку совети за враќање на посакуваната тежина!

 

Проверете го нашиот водич за вашето ресетирање после одмор!

 

Честитки, неодамна најдовте време да побегнете на заслужен одмор. Го посетивте вашето омилено летно место, го пиевте вашиот омилен коктел, уживавте во вашето омилено јадење. Но, сега кога се вративте дома во реалниот живот, со некој килограм повеќе, можеби е време да размислите за преиспитување на навиките што сте ги донеле дома со вас.

 

Без оглед на тоа што сте се забавувале, еве совети како да ги вратите вашите здрави навики за јадење и фитнес за неколку дена, а со тоа и да го намалите вишокот килограми и надуеноста.

Потрудете се да јадете чисто

По враќањето од патување, важно е да го ресетирате вашиот дигестивен систем. Ако се чувствувате подуени, детоксикацијата после одмор ја елиминира желбата за шеќер и сол што можеби сте ја развиле додека сте биле на одмор.

 

Посетете ја самопослугата за интегрална храна богата со хранливи влакна, вклучувајќи свежи производи и чисти протеини. Обидете се да додадете смути направено од свежо овошје и грчки јогурт без додаден шеќер во вашата рутина за појадок или да го подготвите оброкот за првата недела по враќањето назад користејќи пилешки гради. Исто така, потрудете се да ги елиминирате јаглехидратите и храната со шеќер, како оризот, лебот и благите работи.

Избегнувајте ја вагата

Не ги уништувајте спомените од одмор со стапнување на вага веднаш откако ќе се вратите дома. Дајте си неколку дена прво да ги вратите вашите здрави навики во исхраната и физичката активност. Ќе ги изгубите веројатно тие неколку килограми вода што сте ги добиле на вашето патување за кратко време. Плус, нема да го започнете ресетирањето после одмор со чувство на обесхрабрување.

Движете се 

Откако ќе се вратите дома, повторно започнете ја вашата нормална рутина за вежбање или пешачење. Сепак, не заборавајте да се вратите полека на типичното ниво на активност за да избегнете повреда, бидејќи најверојатно вашите навики за вежбање престанале, успориле или смениле додека сте на одмор.

 

Бидете сигурни дека имате резервирано време во текот на денот специјално за физичка активност со пријавување на час за вежбање во вашето омилено фитнес студио.

Останете хидрирани

Кога ќе се вратите дома, зголемете го конзумирањето на вода, бидејќи има големи шанси малку да се дехидрирате за време на патувањето. Водата исто така може да ви помогне да ги намалите надуеноста и воспалението и да ги исфрлите токсините.

 

Не ви се допаѓа вкусот на обичната вода? Додадете и вкус со свежо овошје, како што се бобинки, парчиња лимон или парчиња портокал. Исто така, започнете нова навика со тоа што ќе се разбудите и ќе испиете чаша топла вода и лимон, што е одлилно за детоксикација.

Конзумирајте додатоци во исхраната за побрз резултат

Покрај внимавањето на исхраната и враќањето на физичката активност, суплементите се тука да ви го олеснат патот до посакуваната форма. TummyTox со своето долгогодишно постоење и безброј задоволни корисници ширум Европа ќе ви помогне за забрзување на процесот на намалување на подуеноста, топење на мастите наталожени од вашите одмори и за намалување на апетитот во текот на денот и вечерта.

Намалување на подуеноста и исфрлање на вишок вода

3-in-1 Draining Drink

 • -33%

  3-in-1 Draining Drink

  1,199 ден 799 ден Додади во кошничка

Топење на Масти

Fat Burner Drink

 • -33%

  Fat Burner Drink

  1,199 ден 799 ден Додади во кошничка

Намалување на апетитот навечер и подобар сон 

Night Burner Drink

 • -33%

  Night Burner Drink

  1,199 ден 799 ден Додади во кошничка

Намалување на апетитот преку ден и рамен стомак 

Slim Tummy Caps

 • -22%

  Slim Tummy Caps x30

  899 ден 699 ден Додади во кошничка

Промотивни Пакети

 • -44%

  TummyTox Drinks – Пакет

  3,597 ден 1,999 ден Додади во кошничка
 • -46%

  ТummyTox Drinks + Caps

  4,496 ден 2,399 ден Додади во кошничка

Најдете време за релаксација

Исто толку важно е да го ресетирате вашиот ум по одморот, како што е важно да го ресетирате вашето тело.

Најдете време да се опуштите и да ги обработите сите уникатни искуства што сте ги имале ова лето.

 

Распакувајте се и средете ја вашата куќа, но не правете ја вашата листа со задачи првата недела дома премногу долга. Потрудете се да се вратите во метежот и вревата на секојдневниот живот, покрај тоа што ќе внимавате на исхраната, вежбањето и основните додадоци во исхраната кои ќе ви помогнат полесно да ја постигнете вашата цел.